wrzesień 2024
14wrz18:00LA TRAVIATAOPERA LUBELSKA
Szczegóły wydarzenia
W listopadzie 2008 roku w Lublinie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło w Hali Globus ponad siedem tysięcy osób. Teatr Muzyczny w Lublinie zaprezentował przybyłej tak licznie publiczności operę Giuseppe
Szczegóły wydarzenia
W listopadzie 2008 roku w Lublinie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło w Hali Globus ponad siedem tysięcy osób. Teatr Muzyczny w Lublinie zaprezentował przybyłej tak licznie publiczności operę Giuseppe Verdiego – „La Traviata”.
Z racji Jubileuszu 75-lecia Teatru Muzycznego w Lublinie postanowiliśmy wznowić tę produkcję i zaprosić Widzów na ten wspaniały spektakl.
Akcja opery rozgrywa się w Paryżu i pod Paryżem w 2. połowie XIX wieku. Opowiada historię kurtyzany Violetty Valery, w której zakochuje się młody poeta Alfred Germont. Violetta skuszona wizją życia u boku przystojnego Alfreda porzuca swojego protektora Barona Douphola i z wielkiego balu trafia do wiejskiej posiadłości gdzie zaczyna sielskie życie. Jednak cieniem na tej sytuacji kładzie się choroba Violetty oraz uszczuplające się oszczędności. Uświadomiony przez siostrę Violetty Anninę Alfred wyjeżdża do Paryża by zdobyć pieniądze, a w tym czasie jego ojciec składa byłej kurtyzanie wizytę by przekonać ją do porzucenia Alfreda, gdyż mezalians jest szkodliwy dla małżeńskich planów jego siostry. Violetta ulega wreszcie namowom Giorgia i wyjeżdża do stolicy Francji by wrócić do poprzedniego stylu życia. W ślad za nią rusza Alfred, który na balu doprowadza do konfrontacji między nim a Baronem Douphol oraz samą kochanką. Skandaliczne zachowanie w efekcie kończy się wyzwaniem na pojedynek. Violetta umęczona i schorowana zmaga się z cierpieniem w samotności i tak zastaję ją Alfred, który po jakimś czasie wraca z dalekiej podróży. W końcu dowiedział się o chorobie i poświęceniu kochanki, wybłagał też u ojca zgodę na ślub z Violettą. Na szczęśliwe zakończenie jest już za późno, Violetta umiera w ramionach ukochanego.
Libretto opery „La Traviata” napisane przez F. M. Piave oparte jest na powieści A. Dumasa „Dama Kameliowa” i stanowi jedną z najciekawszych i najmądrzejszych historii w dziejach opery światowej. Powszechnie uznaje się „Traviatę” za najdoskonalsze dzieło Verdiego, w którym muzyka idealnie konweniuje z kameralnym nastrojem tworzonym przez artystów.
Reżyseria: Waldemar Zawodziński
(źródło: Opera Lubelska)
Więcej
Godzina rozpoczęcia
(Sobota) 18:00
Lokalizacja
Opera Lubelska
Marii Curie-Skłodowskiej 5, 20-029 Lublin
październik 2024
Szczegóły wydarzenia
Podczas nadchodzącego koncertu Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprosi nas do świata dwóch niezwykłych utworów muzyki sakralnej: Te Deum Antona Brucknera oraz Magnificat Rogera Calmela. Wybór tych dzieł stanowi wyjątkową okazję,
Szczegóły wydarzenia
Podczas nadchodzącego koncertu Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprosi nas do świata dwóch niezwykłych utworów muzyki sakralnej: Te Deum Antona Brucknera oraz Magnificat Rogera Calmela. Wybór tych dzieł stanowi wyjątkową okazję, by zanurzyć się w świat pełen duchowego uniesienia, które obaj kompozytorzy zdołali zawrzeć w swoich kompozycjach.
Anton Bruckner, którego muzyka stała się pomnikiem duchowej głębi, określał Te Deum jako „dzieło swojego życia”. Skomponowany w 1884 roku, utwór ten jest jednym z najbardziej wzruszających dzieł chóralnych Brucknera, hymnem pochwalnym, który wznosi się jak modlitwa wdzięczności i uwielbienia dla Boga. Głęboko religijny Bruckner wplótł w tę kompozycję intensywne emocje, które przenikają duszę słuchacza. Każdy akord, każdy dźwięk jest tu jak niebiański oddech, prowadzący nas ku wyżynom mistycznego doświadczenia.
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
CHÓR KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO JANA PAWŁA II
AGNIESZKA TYRAWSKA – sopran
NATALIA SKIPOR – alt
OLEG LANOVYI – tenor
PATRYCJUSZ SOKOŁOWSKI – bas
STANISŁAW MARYJEWSKI – organy
GRZEGORZ PECKA – dyrygent
Program:
Anton Bruckner Te Deum, WAB 45
Roger Calmel Magnificat
Alexandre Guilmant IV Sonata d-moll, op. 61
(źródło: Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie)
Więcej
Godzina rozpoczęcia
(Piątek) 19:00
Lokalizacja
Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
20-029 Lublin ul. M. Curie-Skłodowskiej 5