Biografia
Patrycjusz Sokołowski
Bas
Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005 r. Laureat nagród i wyróżnień w międzynarodowych konkursach wokalnych. Wielokrotnie odznaczany przez Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Związek Artystów Scen Polskich, przez który m. in. został uhonorowany statuetką ARION za wybitne osiągnięcia artystyczne w maju 2019 r. W 2020 r. został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego tworząc cykl multimedialnych miniwykładów i koncertów pod nazwą Opera hipstera.
Debiutował rolą Petera, miotlarza w operze Hänsel und Gretel Engelberta Humperdincka na scenach teatrów Niemiec (Einbeck, Helmstedt) i Szwajcarii (Davos) w 2003 r., będąc studentem klasy prof. Włodzimierza Zalewskiego i prof. Ewy Iżykowskiej. W 2004 r. na scenie macierzystej uczelni śpiewał jako Figaro w akademickim przedstawieniu Wesele Figara W. A. Mozarta. W tym samym czasie rozpoczął współpracę z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie śpiewał tytułową rolę w operze Aptekarz J. Haydna, wcielił się też w postać Czarodzieja Colasa w Bastien i Bastienne, pierwszej operze W. A. Mozarta, oraz został solistą – adeptem Warszawskiej Opery Kameralnej.
Od 2005 r. jest solistą Teatru Muzycznego w Lublinie, w którym zagrał ponad trzydzieści ról. Występował w Carmen G. Bizeta jako Escamillo i Morales, Don Basilio w Cyruliku Sewilskim G. Rossiniego, Zbigniew oraz Skołuba w Strasznym Dworze S. Moniuszki, Markiz w Traviacie i Gran Sacerdote w Nabucco G. Verdiego, Sarastro w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta, a także jako Eryk – tytułowy Upiór w Phantomie M. Yestona. Regularnie występuje jako Feri w Księżniczce Czardasza I. Kalmana, Książe Homonay i Kalman Żupan w Baronie Cygańskim J. Straussa oraz Policjant w Skrzypku na Dachu J. Bocka. Ze szczególnym uznaniem krytyki spotkała się rola Mustafy Beja w Balu w Savoyu P. Abrahama, którą artysta debiutował na Scenie Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie z okazji otwarcia współpracy CSK i Teatru Muzycznego w Lublinie.
W sezonie 2011/2012 współpracował z Teatrem Kameralnym w Lublinie. Występował tam w przedstawieniu kierowanym do młodzieży szkolnej, jako ogrodnik Ben w Tajemniczym Ogrodzie F. H. Burnetta.
Ważnym wydarzeniem był debiut na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, gdzie w sezonie 2015/2016 wystąpił jako Hrabia Monterone w operze Rigoletto G. Verdiego. W kolejnym sezonie wystąpił jako drugi SS-man w Pasażerce M. Weinberga – przedstawieniu inaugurującym sezon 2016/2017. W sezonie 2018/2019 debiutował jako Zuniga w Carmen G. Bizeta.
Szczególne miejsce w karierze młodego basa zajmuje debiut w roli Zachariasza w operze Nabucco G. Verdiego w Operze Bałtyckiej w sezonie 2016/2017 pod dyrekcją Warcisława Kunca. Partia Zachariasza wymaga bowiem od śpiewaka najwyższych umiejętności technicznych, jest uważana za jedną z najtrudniejszych w całym repertuarze basowym.
Artysta współpracował także z Operą Nova w Bydgoszczy, debiutując patią Dulcamary w Napoju miłosnym G. Donizettiego w sezonie 2010/11. Debiut ten rozpoczął wieloletnią współpracę z teatrem, artysta został zaproszony do premierowego przedstawienia opery Cyganeria G. Pucciniego w którym wcielił się w postać Alcindoro.
Do jego najważniejszych, najczęściej wykonywanych na scenach operowych ról należy Sarastro w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta, Zbigniew i Skołuba w Strasznym Dworze S. Moniuszki, Zachariasz w Nabucco G. Verdiego, Escamillo w Carmen G. Bizeta, Dulcamara w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Don Basilio w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego oraz Figaro w Weselu Figara W. A. Mozarta.
Wyjątkowe miejsce w działalności artysty zajmuje repertuar kantatowy i oratoryjny. Śpiewak występował z większością filharmonii w Polsce. Do najczęściej wykonywanych przez niego dzieł należy zaliczyć: Requiem d-moll W. A. Mozarta, Te Deum M. A. Charpentiera oraz IX Symfonię d-moll L. van Beethovena, w której solista śpiewał w maju 2004 r. z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
W swojej dotychczasowej karierze miał okazję współpracować z wybitnymi dyrygentami: Keri-Lynn Wilson, Tadeuszem Kozłowskim, Marcinem Sompolińskim, Warcisławem Kuncem, Andrzejem Knapem, Agnieszką Duczmal, Jackiem Bonieckim, Janem Krenzem, Carlo Montanaro, Gabrielem Chmurą oraz reżyserami: Maciejem Prusem, Waldemarem Zawodzińskim, Roberto Skolmowskim, Danielem Kustosikiem, Arturem Hofmanem, Tomaszem Janczakiem, Andrzejem Chyrą.